AAA AUTO GROUP N.V.

AAA Auto je v České republice synonymem pro autobazary a nabízí bezkonkurenčně největší výběr ojetých vozů na českém trhu. V rekordním roce 2008 jich prodala více než 60 tisíc. Pohybuje se tak v desítce největších distributorů automobilů v Evropě. „Tři áčka“ vybudoval Čechoaustralan Anthony James Denny na zelené louce a z autocentra v pražských Čimicích vyrostla za dvacet let existence firma, která dnes působí také na Slovensku a v Rusku.

Společnost je informačně velmi otevřená, což jí částečně nařizují přísné podmínky obchodování na pražské Burze cenných papírů, na které jsou její akcie kótovány. Kromě Prahy se s cennými papíry AAA Auto Group se sídlem v Nizozemsku obchoduje také v Budapešti. Společnost jde ale nad rámec těchto informačních povinností a zjevně se snaží být vůči zákazníkům i zájemcům o jakékoli informace velmi vstřícná. Má dokonce i svého ombudsmana (je jím bývalý novinář a dlouholetý mluvčí Škoda Auto Milan Smutný).

Zakladatel a dosud majoritní akcionář společnosti Denny ohlásil v nedávné době záměr zbavit se svého většinového podílu. Firma koupila také někdejší suverénní českou značku Mototechna a chce pod tímto jménem provozovat síť autobazarů.

AAA Auto v deseti bodech

  1. Název a sídlo: AAA AUTO GROUP N.V., Dopraváků 723, 183 00 Praha 8.
  2. Obor činnosti: Obchod s ojetými automobily, poskytování finančních služeb (úvěr, leasing, havarijní pojištění, povinné ručení, atd.), IT produkty.
  3. Rok založení: 1992 (předchůdci s jiným názvem).
  4. Počet zaměstnanců: Cca 1 800.
  5. Základní kapitál: 6,786 milionu eur.
  6. Obrat: 276,3 milionu eur (rok 2011), v roce 2012 za 9 měsíců 252,6 milionu eur (dosud neauditováno).
  7. Hospodářský výsledek: Čistý zisk v roce 2011 10,3 milionu eur, plánovaný zisk v roce 2012 bude cca 20 milionů eur.
  8. Provozované značky: AAA AUTO, AAA AUTO PREMIUM, AUTO DISKONT, Mototechna.
  9. Provozovny: 19 v České republice (AAA AUTO a. s.), 10 na Slovensku (Autocentrum AAA AUTO a.s.), 1 v Rusku (AAA AUTO LLC).
  10. Vlastnická struktura: 73,79 % akcií AAA Auto Group N.V. drží Anthony James Denny prostřednictvím lucemburské společnosti AUTOMOTIVE INDUSTRIES S.à.r.l., 3,77 % akcií vlastní Anthony James Denny osobně a zbylých 22,44 % akcií mají soukromí investoři, část z nich je také v držení zaměstnanců a manažerů společnosti.